16.1 C
București
luni, septembrie 16, 2024

Cătălin Chirilă, sincer după ce a câștigat finala B, dar nu s-a calificat în finala A: „Asta m-a costat medalia”

Cătălin Chirilă a analizat evoluția sa la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce a câștigat finala B în proba de canoe simplu 1000m.

Sportivul român a recunoscut că vremea nefavorabilă l-a împiedicat să ajungă în finala A și să lupte pentru medalie.

Declarația lui Cătălin Chirilă:

„Cred că e mult spus că aveam aşteptări, într-adevăr îmi doream, dar nu pot spune că aveam aşteptări, pentru că trebuia să iau fiecare cursă pas cu pas, să o trăiesc la intensitatea maximă şi la final ajungeam la obiectivul stabilit.

Din păcate, nu am ajuns la obiectivul pe care mi l-am propus şi este o lecţie pentru mine. Jocurile Olimpice le voi ţine minte toată viaţa, cu siguranţă. Cel puţin această ediţie.

A fost un an foarte greu, plin de emoţii şi cred că mai este nevoie de ceva timp pentru a mă întări ca sportiv sau poate chiar ca om. Poate am nevoie de mai multă tărie pentru a reuşi să urc pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.

Într-adevăr s-a creat o presiune, am simţit-o, însă nu aceasta a fost principala cauză care m-a împins în Finala B. Înainte de start în semifinală am fost foarte degajat, bazându-mă pe propriile puteri.

Ştiam că dacă mă ţin de strategie totul va fi bine. Din nou, revin la aceeaşi concluzie, cu vremea nu te pui. Valurile şi vântul m-au încurcat. Au fost detalii tehnice pe care nu le-am respectat cu stricteţe şi asta m-a costat. Dar nu există scuze în sport, până la urmă despre asta e vorba. În Finala B vântul s-a canalizat, a bătut din partea dreaptă, aşa cum m-am pregătit la Snagov. Nu a fost să fie”, a declarat Chirilă.

Sportivul român Cătălin Chirilă a câştigat clar Finala B a probei de canoe simplu masculin pe 1.000 de metri, vineri, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Chirilă a dominat cursa de la un capăt la altul şi s-a impus cu timpul de 3 min 47 sec 48/100, încheind pe locul al nouălea la general.

Chirilă, campion mondial în 2022 şi vicecampion mondial în 2023, s-a clasat pe locul al cincilea în semifinale şi a ratat accederea în Finala A (3 min 45 sec 78/100).

Canoistul român stabilise în serii un nou record olimpic, în 3 min 44 sec 75/100, doborât în semifinale de cehul Martin Fuksa (3:44.69), iar apoi în finală (3 min 43 sec 16/100).