16.1 C
București
luni, septembrie 16, 2024

Fanii turci au repetat gestul controversat al Lupilor Gri la meciul cu Olanda, pentru care Demiral a fost suspendat de UEFA

Fanii turci au sfidat din nou UEFA la meciul din sferturile de finală ale Euro 2024 împotriva Olandei, făcând semnul Lupilor Gri, același gest care l-a costat pe jucătorul Merih Demiral o suspendare de două meciuri.

Mii de oameni au făcut gestul în timpul deplasării, dar şi pe stadion în timpul intonării imnului naţional turc, înainte de meciul de sâmbătă.

Poliţia din Berlin a declarat pe X că gestul, care este unul dintre simbolurile naţionale adânc înrădăcinate în cultura turcă, a fost „arătat masiv” de fani pe drumul lor spre Olympiastadion.

Purtătoarea de cuvânt a poliţiei, Valeska Jakubowski, a recunoscut că arătarea gestului nu este interzisă în Germania.

Fundaşul turc Merih Demiral, care a marcat ambele goluri pentru echipa naţională de fotbal a Turcie ci Austria, scor 2-1, în optimi la Euro 2024, a făcut semnul Lupilor Gri, fiind suspendat pentru două meciuri de către UEFA.

Federaţia turcă de fotbal s-a alăturat oficialilor guvernului turc pentru a denunţa suspendarea.

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan, prezent la meciul cu Ţările de Jos, i-a luat apărarea lui Demiral, afirmând vineri că fundaşul şi-a exprimat doar „emoţia” după ce a marcat.

Sâmbătă seară, Turcia a fost eliminată de Ţările de Jos în sferturile Euro-2024, scor 1-2.