Salariile românilor au scăzut în august. Cât se câștigă în România și care sunt domeniile cu cele mai mari venituri

Salariul mediu net din România a coborât la 5.688 de lei în august 2026, cu 132 de lei mai puțin decât în luna precedentă, potrivit datelor publicate marți de Institutul Național de Statistică (INS). Deși veniturile salariale au crescut cu 5,6% față de august 2025, această majorare nu a ținut pasul cu scumpirile. Cele mai mari salarii au fost înregistrate în IT, unde câștigul mediu net a depășit 13.000 de lei, în timp ce în unele domenii angajații au primit, în medie, mai puțin de 3.000 de lei.

Câștigul salarial mediu brut a fost de 9.497 de lei în august 2026, în scădere cu 212 lei, respectiv 2,2%, comparativ cu iulie. În aceeași perioadă, salariul mediu net a înregistrat un recul de 2,3%, ajungând la 5.688 de lei.

Datele INS arată că diminuarea veniturilor salariale a fost resimțită în majoritatea activităților economice, în special pe fondul dispariției unor prime și bonusuri acordate în lunile precedente, dar și al concediilor de odihnă și al încasărilor mai reduse în anumite sectoare.

În același timp, diferențele dintre domeniile economice rămân considerabile. Angajații din programare și consultanță IT au câștigat, în medie, de peste patru ori mai mult decât cei din sectoarele cu cele mai mici salarii.

Salariul mediu net a scăzut cu 132 de lei într-o singură lună

Potrivit Institutului Național de Statistică, câștigul salarial mediu net a ajuns în august 2026 la 5.688 de lei, față de 5.820 de lei în iulie.

Scăderea lunară a fost de 132 de lei, echivalentul unui recul de 2,3%.

În cazul salariului brut, diminuarea a fost de 212 lei, de la 9.709 lei în iulie la 9.497 de lei în august.

Comparativ cu aceeași lună a anului trecut, salariul mediu net a crescut însă cu 5,6%.

Principalii indicatori publicați de INS:

IndicatorValoare
Salariu mediu net, august 20265.688 lei
Salariu mediu brut, august 20269.497 lei
Modificare salariu net față de iulie-2,3%
Scădere netă față de iulie132 lei
Modificare salariu brut față de iulie-2,2%
Creștere salariu net față de august 2025+5,6%

Evoluția arată că, deși veniturile nominale au crescut față de anul precedent, angajații au încasat în august mai puțin decât în iulie.

INS explică faptul că aceste fluctuații sunt influențate de caracterul sezonier al unor plăți și de modul în care sunt acordate bonusurile și alte drepturi salariale.

Puterea de cumpărare a scăzut. Majorările salariale nu au acoperit inflația

Unul dintre cele mai importante semnale din raportul INS este evoluția câștigului salarial real, indicator care măsoară modificarea salariilor după luarea în calcul a creșterii prețurilor de consum.

În august 2026, indicele câștigului salarial real a fost de 99,5% față de august 2025.

Acest nivel indică o reducere de aproximativ 0,5% a puterii de cumpărare comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.

Cu alte cuvinte, chiar dacă salariul mediu net a crescut nominal cu 5,6% într-un an, scumpirile au anulat această majorare și au redus ușor valoarea reală a veniturilor.

Comparativ cu iulie 2026, indicele câștigului salarial real a fost de 97,5%, ceea ce corespunde unei scăderi lunare de 2,5%.

Raportat la octombrie 1990, indicele câștigului salarial real a ajuns la 235,1%, cu 6 puncte procentuale sub nivelul înregistrat în luna precedentă.

Datele sunt relevante pentru evaluarea situației economice a gospodăriilor, deoarece o creștere nominală a salariilor nu se traduce automat într-o îmbunătățire a nivelului de trai.

Pentru angajați, contează în primul rând cantitatea de bunuri și servicii care poate fi cumpărată din veniturile obținute.

IT-ul conduce clasamentul celor mai mari salarii din România

Activitățile de programare și consultanță în tehnologia informației continuă să ofere cele mai mari câștiguri salariale medii nete din România.

În august 2026, angajații din acest sector au câștigat, în medie, 13.010 lei net pe lună.

Pe locul al doilea s-a situat extracția petrolului brut și a gazelor naturale, cu un salariu mediu net de 11.760 de lei.

La polul opus, cele mai mici câștiguri au fost consemnate în alte activități de servicii, unde salariul mediu net a fost de 2.985 de lei, și în pescuit și acvacultură, cu 2.998 de lei.

DomeniuSalariu mediu net
Programare și consultanță IT13.010 lei
Extracția petrolului brut și a gazelor naturale11.760 lei
Media națională5.688 lei
Pescuit și acvacultură2.998 lei
Alte activități de servicii2.985 lei

Diferența dintre salariul mediu din IT și cel înregistrat în alte activități de servicii depășește 10.000 de lei lunar.

Astfel, câștigul mediu din programare și consultanță IT este de aproximativ 4,4 ori mai mare decât cel din domeniul cu cele mai mici venituri salariale.

Totodată, salariul mediu net din IT depășește de peste două ori media națională.

Aceste diferențe reflectă structura pieței muncii, nivelul de specializare și particularitățile activităților economice, dar și variațiile componentelor salariale plătite în fiecare lună.

Industria auto a înregistrat cea mai puternică scădere a salariilor

Cele mai importante diminuări ale câștigului salarial mediu net față de iulie au fost înregistrate în industria auto.

În fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor și semiremorcilor, salariul mediu net a scăzut cu 18,3% într-o singură lună.

Este cea mai mare reducere procentuală menționată de INS pentru luna august 2026.

Scăderi cuprinse între 10,5% și 14% au fost consemnate în mai multe activități, printre care:

  • Arhitectură, inginerie, testări și analize tehnice;
  • Fabricarea altor mijloace de transport;
  • Activități juridice și de contabilitate;
  • Extracția petrolului brut și a gazelor naturale.

Alte reduceri, cuprinse între 3,5% și 10%, au fost înregistrate în industria textilă, prelucrarea pieilor, fabricarea articolelor de voiaj, marochinărie și încălțăminte, precum și în alte ramuri industriale.

INS menționează diminuări salariale și în fabricarea echipamentelor electrice, industria farmaceutică, fabricarea produselor chimice, prelucrarea țițeiului și producția de calculatoare, echipamente electronice și optice.

De asemenea, au fost raportate scăderi în activitățile de poștă și curierat, închiriere și leasing, extracția minereurilor metalifere, precum și în activitățile de creație și interpretare artistică.

De ce au scăzut salariile în majoritatea sectoarelor economice

Potrivit INS, diminuarea câștigurilor salariale în august nu poate fi atribuită unei singure cauze.

În multe companii, lunile precedente au inclus plăți suplimentare, precum prime trimestriale, anuale sau bonusuri pentru performanță.

De asemenea, angajații au beneficiat de drepturi în natură, ajutoare bănești, sume distribuite din profitul net și alte fonduri, inclusiv bilete de valoare.

În lipsa acestor plăți suplimentare, câștigul salarial mediu calculat pentru luna august a fost mai mic.

O altă explicație este legată de concediile de odihnă. În anumite situații, angajații nu beneficiază în perioada concediului de tichete de masă sau de alte drepturi salariale acordate pentru zilele lucrate.

La acestea se adaugă producția mai redusă și încasările mai mici în cazul unor companii, în funcție de contractele și proiectele derulate.

Prin urmare, scăderea câștigului salarial mediu nu înseamnă neapărat că salariile de bază au fost reduse în toate domeniile afectate.

Indicatorul INS include și influența bonusurilor, primelor și a altor componente ale remunerației.

Domeniile în care salariile au crescut în august 2026

Deși majoritatea sectoarelor economice au raportat scăderi salariale, în anumite activități câștigurile medii au crescut comparativ cu luna precedentă.

Cea mai importantă majorare a fost înregistrată în activitățile de jocuri de noroc și pariuri, unde salariul mediu net a crescut cu peste 8%.

Creșteri cuprinse între 3% și 6,5% au fost raportate în producția cinematografică, video și de programe de televiziune, înregistrările audio și editarea muzicală, dar și în activitățile de difuzare și transmitere a programelor.

În aceeași categorie se regăsesc agențiile de știri, alte activități de distribuție de conținut, activitățile sportive, recreative și distractive, precum și fabricarea produselor din tutun.

Majorări mai moderate, între 1% și 2%, au fost consemnate în:

  • Producția și furnizarea de energie electrică și termică, gaze, apă caldă și aer condiționat;
  • Tipărire și reproducerea înregistrărilor;
  • Activități de investigații și protecție;
  • Transporturi terestre și transporturi prin conducte;
  • Telecomunicații;
  • Hoteluri și alte facilități de cazare.

INS explică aceste evoluții prin acordarea unor premii și bonusuri ocazionale, realizarea unor venituri mai mari din contracte și proiecte sau obținerea unor rezultate de producție superioare.

În anumite domenii, creșterea câștigului salarial mediu poate fi influențată și de reducerea numărului de angajați cu salarii sub media sectorului.

Salariile au scăzut și la stat. Ce arată datele pentru sănătate, educație și administrație

Scăderi ale câștigurilor salariale au fost înregistrate și în sectorul bugetar.

Potrivit datelor INS, în august 2026, salariul mediu net a scăzut cu 1,1% în sănătate și asistență socială față de luna precedentă.

În învățământ, diminuarea a fost de 1%, iar în administrația publică, de 0,6%.

Aceste reduceri au fost mai mici decât scăderea de 2,3% înregistrată la nivelul întregii economii.

Evoluția din sectorul public arată că diminuarea câștigurilor salariale din august a fost prezentă atât în activitățile economice private, cât și în domeniile finanțate din fonduri publice.

Ultimele știri
Citește și...