Acasă Jocurile Olimpice Cătălin Chirilă câștigă finala B a probei de canoe simplu 1.000 m....

Cătălin Chirilă câștigă finala B a probei de canoe simplu 1.000 m. Sportivul român nu a reușit să se califice în finala A

0

Cătălin Chirilă a obținut locul 9 în finala B a probei de canoe simplu 1.000 m la Jocurile Olimpice de la Paris.

După ce a stabilit un nou record olimpic în serii, sportivul român nu a reușit să se califice în finala A, dar a încheiat competiția într-o notă pozitivă.

Chirilă a înregistrat timpul 3:47.48.

El a ajuns în finala pentru locurile 9-16 după ce s-a clasat pe locul cinci în prima semifinală.

În finala pentru medalii s-au calificat primii patru clasaţi în semifinală, germanul Sebastian Brendel, brazilianul Isaquias Queiroz, polonezul Wiktor Glazunow şi italianul Carlo Tacchini.