16.1 C
București
luni, septembrie 16, 2024

Spania învinge Anglia cu 2-1 după un meci dramatic și devine campioană europeană pentru a patra oară

Spania a reușit o victorie dramatică în fața Angliei, câștigând Campionatul European pentru a patra oară în istorie. Meciul a fost unul tensionat, cu ambele echipe având șanse de a câștiga. Spania a reușit să obțină victoria după un gol marcat în minutul 87.

După 28 de zile de dramă și peste 80 de ore de fotbal, 24 de echipe au fost reduse la două. Mai este un singur joc de jucat. Finala dintre Spania și Anglia vă este prezentată în regim Live Text de Update24.

LIVE TEXT. Cele mai importante faze ale meciului

Minutul. 87 –  Mikel Oyarzabal o duce din nou pe Spania în avantaj. Marc Cucurella este cel care a trimis o pasă senzațională.

Minutul. 73 –  Cole Palmer egalează pentru Anglia după ce este servit de Jude Bellingham

Minutul. 64 –  Jude Bellingham (Anglia) trece perfect printre obstacole şi ratează un şut de la marginea careului. Mingea zboară cu câţiva metri pe lângă bara stângă.

Minutul. 56 –  Nico Williams are o nouă tentativă pentru 2-0 dar șutul său trece puțin pe lângă poartă.

Minutul. 47 –  Spania deschide scorul prin Nico Williams care primește o pasă perfectă de la Lamine Yamal.

Minutul. 45+1 – Primul șut pe poartă al meciului îi aparține Angliei prin Phil Foden care a primit mingea dintr-o lovitură liberă, are o atingere bună din prima şi din apropiere trimite spre colţul stâng de jos.

Minutul. 28 – Fabian Ruiz (Spania) şutează mingea din afara careului, dar tentativa lui este blocată de un fundaş.

Minutul. 17 – Declan Rice (Anglia) primeşte o pasă bună în afara careului, trimite un şut dintr-o poziţie promiţătoare, dar şutul este respins de fundaş.

Minutul. 8 – Dani Olmo (Spania) trimite o minge rapidă în zona unde stă coechipierul său, care aşteaptă la linia de ofsaid, dar unul dintre fundaşi interceptează şi evită pericolul.

Meciul a început.

–––-

Spania și Anglia se pregătesc de lupta de pe Olympiastadion din Berlin duminică seara, întâlnindu-se pentru prima dată din 2018 pentru a lupta pentru titlul de Campionat European – și există câteva narațiuni palpitante de examinat.

Cum îi oprești pe neobosiții atacanți ai Spaniei Lamine Yamal și Nico Williams? A devenit Anglia previzibil de imprevizibilă?

Nimeni nu poate regreta că Spania a ajuns în finală.

După victoria cu 2-1 din semifinale cu Franței, echipa lui Luis de la Fuente a devenit prima națiune care a câștigat șase meciuri într-o singură ediție a Campionatelor Europene.

Au avut nevoie de prelungiri împotriva Germaniei , dar, altfel, au învins fiecare adversar în 90 de minute.

Cu nouă marcatori diferiți, amenințarea de atac a Spaniei vine de pe tot terenul, dar este clar unde prezintă cel mai mare pericol.

Williams și Yamal au aprins acest turneu pe ambele flancuri, cu alergarea lor de neoprit și driblingul necruțător. Duo-ul dinamic este responsabil pentru 46% din totalul încercărilor la poartă ale Spaniei la acest turneu.

Cum poate Anglia să oprească atacul Spaniei?

Pe scurt, cu mare dificultate.

În special, energia lui Bukayo Saka va fi necesară pentru a proteja partea dreaptă a Angliei împotriva rotațiilor pe partea stângă a Spaniei.

Saka a primit miercuri seara laudele managerului său pentru disciplina sa defensivă împotriva Olandei, schimbându-și rolul în funcție de ajustările tactice făcute de olandezi.

„Jucătorii au luat atât de multe decizii bune pe teren”, a spus Southgate după meci.

„Oamenii ca Bukayo Saka; responsabilitatea defensivă pe care o avea. A început să se apere ca fundaș lateral, apoi a trebuit să meargă la mijlocul terenului pentru a apăra, apoi a trebuit să se apere ca lateral. Au fost atât de multe lucruri de genul ăsta petrecute toată noaptea, dar am fost foarte mulțumit de calitatea echipei noastre.”

Spania este favorită, dar Anglia are mai multă experiență

Spania ar putea fi favoriții remarcabili, dar Anglia va ajunge la Berlin ca națiune cu mai multă experiență în turneele majore recente.

Spaniolii nu au ajuns în finala Euro de când au câștigat-o în 2012, în timp ce Southgate a ajuns în a doua finală consecutivă, iar Anglia caută să depășească dezamăgirea înfrângerii în fața Italiei în 2021.

O evaluare diplomatică ar fi că Anglia a fost confuză în această vară.

Au existat fulgerări de coeziune în posesie – în special în prima repriză împotriva olandezilor – dar concluzia primordială a fost că echipa lui Southgate a arătat puncte forte în momente individuale, mai degrabă decât performanța generală.

Viteza jocului de atac al Angliei a fost o sursă uriașă de frustrare în rândul fanilor, iar cifrele le susțin nemulțumirile.

Aici, ne putem uita la „viteza directă” a fiecărei națiuni, care subliniază cât de repede înaintează de obicei mingea spre poartă (în metri pe secundă).