Acasă Jocurile Olimpice Halterofila, Loredana Toma, eliminată din competiție la Jocurile Olimpice. Încă o decizie...

Halterofila, Loredana Toma, eliminată din competiție la Jocurile Olimpice. Încă o decizie controversată după o contestație

0

Loredana Toma, una dintre cele mai titrate halterofile românce, a ratat podiumul la Jocurile Olimpice de la Paris.

După o evoluție promițătoare la stilul smuls unde a obținut locul 3, sportiva a avut trei încercări nereușite la stilul aruncat în finala de 71 kg, fiind eliminată din competiție.

Loredana Toma a reușit să ridice 117 kilograme, dar în urma unei contestații juriul i-a anulat execuția. La finalul segmentului stilului smuls, românca era pe locul trei, cu 115 kilograme.

La stilul aruncat, Loredana Toma a avut trei încercări ratate la 131, 133 şi 134 kilograme, astfel că a ieşit din concurs.

Titlul olimpic a fost câştigat de sportiva americană Olivia Reeves, cu un total de 262 kilograme (117 smuls – record olimpic, 145 aruncat).

Pe locul doi s-a clasat Mari Leivis Sanchez din Columbia, cu 257 kilograme, iar pe trei a terminat Angie Paola Palacios Dajomes din Ecuador, cu 256 de kilograme.