16.3 C
București
joi, septembrie 19, 2024

După Imane Khelif și pugilista Lin Yu-ting ajunge în finala olimpică. Cele două sportive sunt în centrul unui scandal legat de gen

Pugilista taiwaneză Lin Yu-ting s-a calificat în finala pentru medalia de aur la categoria pană feminin, câștigând al treilea meci consecutiv în timp ce se confruntă mai multe controverse cu privire la genul său la Jocurile Olimpice de la Paris.

La o zi după ce algerianca Imane Khelif a ajuns în finala feminină la categoria welter, cu a treia victorie consecutivă la Paris, Lin a învins-o pe turcoaica Esra Yildiz Kahraman cu 5:0, miercuri seară, pentru a treia victorie.

Lin se va lupta pentru aur sâmbătă, întâlnind-o pe poloneza Julia Szeremeta.

„Voi folosi tot ce am învățat în viață pentru a da tot ce am mai bun în următorul meci”, a spus Lin prin intermediul unui interpret.

Atât Lin, cât și Khelif au câștigat toate rundele în toate cele trei meciuri olimpice ale lor, în ciuda valurilor de controverse în urma deciziei Asociației Internaționale de Box, care le-a descalificat pe pugiliste de la campionatele mondiale pentru presupusul eșec al unui test de eligibilitate.

Ambele luptătoare au răspuns acestei atenții neplăcute prin realizarea a două dintre cele mai bune turnee din lungile lor cariere de amatori.

La fel ca Khelif, Lin nu a fost niciodată campioană dominantă în sportul său, dar acest lucru nu i-a împiedicat pe mulți observatori să le considere ca niște mașini de box de neoprit în timpul Jocurilor Olimpice.

Lin, în vârstă de 28 de ani, a câștigat campionatele mondiale în 2018 și 2022. Ea și-a revenit acum după eliminarea din primul tur la Tokyo pentru a deveni medaliată la Paris.

„Sentimentul de a intra în meciul pentru medalia de aur este unul de recunoștință față de mine pentru că am ajuns atât de departe”, a spus Lin.

„După ce am ieșit în primul tur al Jocurilor Olimpice de la Tokyo, a fost un drum dificil până în finală.”